gototopgototop

loga program ERDF1 web

loga program ERDF2 web

havlik webbanner

Choosing web hosting is always a challenge, please consider this hostmonster review and greengeeks review.

JANKO HAVLÍK – dvojnásobný odsúdenec za vieru  

V rámci príležitosti  začatia diecézneho procesu blahorečenia  Janka Havlíka, ktoré sa uskutoční dňa  9. júna 2013 o 15,00 hodine vo  farskom  kostole sv. Michala Archanjela v Skalici, by sme Vám radi – aspoň takto biograficky – priblížili, kto to vlastne Janko Havlík bol.                                                                                                                                Janko Havlík sa  narodil 12. februára 1928 v obci Dubovce (na Záhorí ) ako prvorodený syn zo štyroch detí  Karola a Justíny rod. Polákovej. Jeho detstvo a mladosť  boli ovplyvnené materiálnou chudobou, no duchovným bohatstvom, ktoré vlastnili  jeho rodičia, ale  najmä Jankova teta Angela – neskôr – rehoľným menom -  sestra Modesta. 

 Janko chodieval peši  osem kilometrov  do meštianskej školy v Holíči. Navyše v otcových čižmách a občas aj s krajcom chleba s lekvárom namiesto obedu. Ak by sme si ho už v rannom detstve predstavovali ako hotového svätca, naša predstava by asi nebolo príliš reálna, lebo on bol veľmi učenlivý – v dobrom i v zlom...Za jeho hriechy a prehrešky ho musela mamka karhať viac než často – ako na to spomína aj Jankov brat Anton.

Prelomovým pre Janka je rok 1943, kedy  prichádza do Banskej Bystrice a stáva sa chovancom apoštolskej školy Misijnej spoločnosti  sv. Vincenta de Paul. Lenže v auguste 1944 vypukne povstanie a chovanci Misijnej spoločnosti sú najprv premiestnený do Trnavy a potom domov...Avšak hneď po skončení II. svetovej vojny sa Janko vracia naspäť  do svojho vincentínskeho spoločenstva v Banskej Bystrici a pokračuje v štúdiu – avšak -  už za radikálne sa meniaceho režimu.  Jedným z mnohých paradoxov jeho života je napríklad vec, že presne v čase jeho maturitnej skúšky (máj 1949) IX.zjazd KSČ si vytýčil plán likvidácie náboženstva a katolíckeho školstva, ktorý ovplyvní aj nasledujúci vývoj Jankovej situácie...   

     Už v ,,barbarskej  noci vincentínov“  z 3. na 4. mája 1950 je Janko spolu s ostatnými novicmi násilne vyvezený z Apoštolskej školy do ,,preškolovacieho ústavu“ v Kostolnej  a následne poslaný na nútené práce na stavbu ,,Priehrady mládeže“ do Nosíc pri Púchove. Odtiaľ ho však už koncom augusta pošlú domov. No Jankovo pevné rozhodnutie zvíťazí  a on zostáva  verný svojmu povolaniu – a preto hneď  odchádza do Nitry , kde si spolu s bratom Antonom  nájdu podnájom. Janko sa spojí so spolubratmi a všetci šiesti  bývajú na podnájme pod Kalváriou, samozrejme  pod vedením špirituála. Súkromne – popri zamestnaní -  pokračuje v teologickom štúdiu a formácii.      Avšak, 29. októbra 1951 vtrhne do podnájmu ozbrojená sila ŠTB a Janka spolu s ostatnými zatknú. Jeho vyšetrovacia väzba spolu s nepredstaviteľným mučením trvala 15 mesiacov. V februári 1953 sa koná  v Nitre súdny proces ,, Štefan Krištín a spol. – Janko je odsúdený za velezradu na 10 rokov. Výkon trestu začína spĺňať  v uránových baniach v Jáchymovskom tábore ,,ROVNOSŤ“.  V priebehu týchto desiatich rokov  vystrieda viacero pracovných táborov ako MUKL – Muž Určený K Likvidácii.                                                                                                 Koncom leta 1958 je však Janko druhý krát obžalovaný  - pre svoju misijnú službu spoluväzňom a je eskortovaný do vyšetrovacej väzby v Prahe – Ruzyni. A rozsudok? Ešte jeden rok väzenia navyše. Lenže jeho  zdravie následkom nesmierneho fyzického a psychického týrania je už v roku 1960 natoľko chabé, že ho musia poslať do väzenského lazaretu   vo Valdiciach. Po niekoľkých mesiacoch je z Valdíc, ako nepoužiteľný,  definitívne odsunutý do väzenskej nemocnice v Ilave. 29.októbra 1962 je konečne prepustený na slobodu. No jeho zdravie je veľmi vážne podlomené.

Zomiera na sviatok svojho patróna  sv. Jána Evajelistu dňa 27.decembra  vo veku 37 rokov a v úplnej opustenosti od ľudí – v takej dokonalej opustenosti, že jediným svedkom jeho smrti je ,,len“ Boh. Zomiera sám  na ulici pri popolniciach a jeho smrť je v toľkom podobná smrti Toho, Ktorého Janko miloval celým svojím srdcom.

Čo nám môže posolstvo Janka Havlíka povedať do života? Žijeme v dobe, pre ktorú slovo ,,obeta“ stále viac stráca zmysel. Na tom krachujú priateľstvá, manželstvá, rodiny... Janko Havlík však ukazuje, že obeta – nezištná obeta robená z lásky – má skutočný zmysel a hodnotu. Obeta nás zušľachťuje, robí naše okolie radostným a posúva nás bližšie k Bohu. A o tom, že Boh na našu obetu odpovedá – o tom je aj svedectvo Janka Havlíka.

 

(Údaje podľa  knihy Hrdinské svedectvo mladosti – Helena Sláviková, spracovala Gabriela Segíňová)

 

 

info

Sobota, 27 Február 2021
IBV Nové Dubovce

banneribvm

VEREJNÁ SÚŤAŽ

Inzerat

ÚRADNÁ DOSKA
Vyvesené
19.2.2021

Vyvesené
18.2.2021

Vyvesené
18.2.2021

Vyvesené
19.1.2021

Vyvesené
30.11.2020

KALENDÁR AKCIÍ
posledný mesiac február 2021 budúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
week 5 1 2 3 4 5 6 7
week 6 8 9 10 11 12 13 14
week 7 15 16 17 18 19 20 21
week 8 22 23 24 25 26 27 28
318133
FOTOGALÉRIA
PARTNERSKÁ OBEC

 

starovickylogo

podlinks

podtop

podzip