gototopgototop

loga program ERDF1 web

loga program ERDF2 web

havlik webbanner

Choosing web hosting is always a challenge, please consider this hostmonster review and greengeeks review.

1943.-Gzhatsk.-All-alone68 ROKOV OD OSLOBODENIA

 

          Hoci uplynulo už 68 rokov odvtedy, kedy sa naša vlasť, náš národ, naša obec zmietali v okovách fašizmu, spomienky na hrôzy druhej svetovej vojny stále zostávajú. Po ceste za vytúženou slobodou zostali rodiny bez otcov, siroty, znivočené miesta, kde sa človek narodil, miesta, ktoré ľúbil a ku ktorým sa viažu krásne spomienky.  Pre mnohých z nás je život v mieri samozrejmosťou. Medzi nami však žijú ešte tí, ktorí beštiálnosť vojny zažili na vlastnej koži. Smutné svedectvá vydávajú tiež kroniky. Pani učiteľka, ktorá v rokoch 1944-45 učila v dubovskej škole, zachytila do kroniky školy posledné udalosti vojnových dní v obci a v škole takto:       

 

  

Školský rok 1944-45

 Riadne sa vyučovalo až do vianočných prázdnin.

 Keď sme sa tešili po prázdninách znova na školu do dediny prišla správa, že nemecká armáda ktorá ustupuje, zaberie školské miestnosti na ubytovanie vojska. Tak sa aj stalo. 2.januára prišlo niekoľko nemeckých dôstojníkov a oznámilo, že triedy musia byť vyprázdnené, nakoľko tam ubytuje nemeckých a maďarských nováčkov, ktorí boli sem dotransportovaní na 6 týždňový výcvik. 28. februára odišli ale vyučovať sa ešte nemohlo, lebo prišli zas druhí vojaci. Triedy boly zničené, znečistené, zavšivavené, dlážky vyrúbané, drevo školské spálené.  Blížila sa Veľká noc. Nebolo to ako obvykle, keď sme sa tešili na tieto sviatky. Každý so strachom čakal a robil kryty,lebo sa šírila fronta. Veľkú noc sme ešte zasvätili. Ale fronta sa blížila, nemecké vojsko ustupovalo, hradská aj polné cesty všetko bolo preplnené ustupujúcou armádou.

 Bombardovanie našej obce.

 Prišiel piatok 6.apríla kedy sme už počuli nálety nad blízke obce ako Vieska. V sobotu sme už sťahovali najpotrebnejšie veci, jedlo do úkrytu a ostávali viac tam ako vonku. Zvlášť deťom bolo treba tam odviesť a nepúšťať von pre blízke nebezpečie. Bolo odpoludnia ¾ na 4hod. Keď sme počuli sletieť lietadlo celkom blízko a nízko, len čo sme sa stačili ukryť už sa sypali bomby, zvlášť na dolný koniec obce, kde boly ešte zbytky nemeckej posádky delostreleckej. Na šťastie nik nebol z civilného obyvateľstva priamo zasiahnutý, zrúcané boli len niektoré domky, na niektorých bola zasiahnutá len strecha, obloky. Iba jeden bol z civilov ťažšie zranený, ktorý musel byť prevezený do nemocnice v Skalici. Vypálených bolo len niekoľko stodôl a stohov slamy. 

 Príchod ruského vojska.

  Bolo to 10.apríla ráno keď sme sa konečne mohli vystrčiť z tmavých studených úkrytov. Počujeme po dvore dupot koní a hrkot ťažkých vozov. To bratia Rusi konečne zavítali do našej obce. Bratské stisnutie ruky, žiarivé pohľady radosti, malé občerstvenie na znak za konečné oslobodenie. Vďačne im každý dával z toho čo mal. Dni sa míňaly, vojaci jedni odchádzali, druhý prichádzali, nakoniec prišlo aj rumunské vojsko sem na zotavenú. Začiatkom mája boly učebne vyriadené a upratané pre vyučovanie. Dňa 22.mája sa začalo riadne vyučovanie. Keďže triedy nebolo riadne desinfikované objavili sa tam vši, tak sa muselo na 4 dni prerušiť vyučovanie, aby sa mohli triedy desinfikovať.

 Do kroniky zapísala uč. Karla Šišoláková.

  /pozn.red.: foto je ilustračné-zdroj internet, pri prepisovaní udalostí bol zachovaný vtedy platný pravopis a lexika/

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

info

Sobota, 27 Február 2021
IBV Nové Dubovce

banneribvm

VEREJNÁ SÚŤAŽ

Inzerat

ÚRADNÁ DOSKA
Vyvesené
19.2.2021

Vyvesené
18.2.2021

Vyvesené
18.2.2021

Vyvesené
19.1.2021

Vyvesené
30.11.2020

KALENDÁR AKCIÍ
posledný mesiac február 2021 budúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
week 5 1 2 3 4 5 6 7
week 6 8 9 10 11 12 13 14
week 7 15 16 17 18 19 20 21
week 8 22 23 24 25 26 27 28
318128
FOTOGALÉRIA
PARTNERSKÁ OBEC

 

starovickylogo

podlinks

podtop

podzip